Як створити свою пасіку

Як створити свою пасіку

Завдяки своєму аграрному потенціалу, сільськогосподарській традиції і багатій природі медодаїв Україна посідає одне з перших місць у світі за кількістю сімей медоносних бджіл.

Кожен рік зростає їх кількість і кількість бажаючих зайнятися бджолярством. Цьому сприяють також вільний продаж вуликів і інструментів, інформаційна обізнаність і поширення знань про пасічникарство через Інтернет.

Однак бажання мати свій мед – одно, а реальна справа – зовсім інше.

Маючи власний досвід створення пасіки з нуля, я пропоную наступний алгоритм:

То ж як створити свою пасіку самостійно?

 Як створити свою пасіку

Поставте собі кілька конкретних питань

1) Призначення пасіки. Для меду, чи для душі. Є різниця. Наприклад, простіше мати справу з вуликом типу дадан (лежак), але для професійного бджільництва кращі на сьогодні багатокорпусні вулики. Багатокорпусні вулики також вигідніше транспортувати. Одначе зразу зауважу – бджільництво без душі – неможливе. Це все рівно треба любити.

2) Скільки вам потрібно меду, якщо ви хочете виробляти мед. Відповідь на це питання вкрай важлива для визначення розмірів пасіки. Якщо ви хочете виробляти мед тільки для своєї сім’ї і вона у вас невелика, вам вистачить 2-3 вуликів, якщо ви хочете забезпечити медом більшу кількість родичів, вуликів має бути більше. А якщо, ви плануєте заробляти пасікою на життя, тоді розмір пасіки має бути більшим ніж 30-35 вуликів. Пояснення потім. Однозначно, розмір мінімальної пасіки не може бути меншим за 2 вулики, щоби ви могли підстрахуватись на випадок втрати матки. Вулик може бути один, поруч є пасіка.

3) Час, який ви можете виділити для пасічникарства. Якщо ви маєте основну роботу з повною зайнятістю і зможете виділяти пасіці один день на тиждень, то кількість вуликів, які ви зможете якісно обслужити буде не більше 5-7 шт.

4) Відстань, на якій буде розміщена ваша пасіка. Як я уже казав, мінімально на пасіку треба буде навідатися хоч раз на тиждень. То ж…

5) Медодаї, які ростуть у природі і які вирощують промислово. Якщо медодайних рослин буде мало, вам буде потрібно для взятку вивозити вулики на квітуючі масиви рослин. Оцініть ваші можливості для транспортування вуликів. Якщо таких можливостей нема – можна буде звернутись по допомогу до найближчих пасічників, які вивозять своїх бджіл.

6) Гроші, які ви можете витратити. Даю розрахунок на вересень 2015 року. Вулик лежак на 22 рамки – 900 гривень. 22 рамки з натягнутою проволокою – 220 гривень. Загороджувачі верхні 2 шт і 2 нижні – приблизно 25 гривень, 2 ручки – приблизно 20 гривень. Усього приблизно – 1165 гривень. Рамки можна купити по деталях і збити самому. Тоді вартість рамки – 6 гривень плюс вартість проволоки. Проволоку необхідно бути купити й так, а також стамеску, пасічний ніж, навощувач, дошку для навощування, переносний ящик для стільників і димар. Це ще приблизно 500 гривень.

Як створити пасіку

Далі краще – покупка медогонки. Її, на відміну від решти інструментів, які можна купити в обласному або районному бджільництві, бажано купити на бджоло ярмарку. Там більший вибір і нижчі ціни. Для маленького хазяйства потрібна невеличка медогонка на 2 рамки. Для більших – на 3-4 рамки. Ціна – приблизно 1500 гривень. Це мінімум. Тож підведемо підсумки для пасіки з двох вуликів – 2330 гривень – вулики, 2000 гривень – інвентар. Так, ще забув костюм – 200-250 гривень. Отже, на перший час – 4580 гривень. Потім бажано купити воскотопку, бо для покупки вощини потрібно здавати віск, який отримується після перетопки старих стільників. Ціна питання на ярмарку приблизно 2000 тисячі гривень. Але це можна на наступний рік. Якщо можете зараз же – так краще.

Мінімізувати затрати можна якщо купувати вулики, що були у вживанні, також і медогонку і решту інвентаря (все обладнання б/в потрібно буде на всяк випадок знезаразити щоб позбутися гіпотетично бджолиних хвороб). Зазвичай, такі речі можна купити через знайомих пасічників.

Ну, і головне – бджоло пакет (самі бджоли) на весняному ярмарку 2015 року коштував 1000 гривень за 4 рамки. Сім’я на 10 рамок з шістьма рамками розплоду коштувала 1600-1800 гривень. Сім’я дасть мед у рік покупки, пакет на наступний рік. На два вулики – мін 2000 гривень, або – макс 3600 (і ви з медом!)

Вулики потрібно буде покрасити. Я крашу акриловою фарбою. Ще приблизно 200 гр.

Тобто підсумувавши всього на два вулики для початку – 8400 гр. приблизно плюс воскотопка 2000 гр.

Це по грошах. Ще треба буде купити потрібну кількість вощини і ліки від кліща (обов язково) Це окремо.

Не злякалися? Тоді йжемо далі!

Коли відповіли на ці запитання, потрібно пошукати у вашій місцині досвідченого бджоляра, бо бджолярство потребує багато теоретичних знань і незалежних від знать практичних навичок. Старий пасічник може небагато знати теорії, але багато уміти і знати практику. Крім того, як я уже сказав, він може допомогти з б/у вуликами, інвентарем. У нього на пасіці можна придбати бджіл, а також домовитися про виїзд ваших вуликів на кочівлю. Як мінімум пасічник дасть інформацію, де придбати бджіл, вулики, інвентар і вощину.

Важлива вимога – пасіка має бути благополучною на предмет основних карантинних хвороб!

Попутно, обов язково потрібно купити науково-практичну книгу з ілюстраціями і першим чином почати вивчати біологію бджолиної сім ї і організацію пасічного хазяйства.

Цих знань вистачить для кінцевого визначення з кількістю вуликів на пасіці, породою бджіл, системою вуликів і методом бджолярства. Після цього можна приступати до покупок. Весняний ярмарок зазвичай проходить у середині травня на території інституту бджільництва.

Як робити мед

Мої рекомендації для початківців

Порода бджіл – якщо є діти, ви маєте невелику алергію на ужалення – карпатська порода, вона більш миролюбна, якщо ні – українська степова. Ні в якому разі – не російська, не італійська.

Вулики – дадан, український.

Під вулики потрібні будуть підставки – їх можна замовити розбірними із арматури – вони будуть практичніше за дерев’яні. Але, якщо ви використаєте деревяні – не страшно.

Місце під пасіку – найголовніше – захищене від вітру, льотками на схід. Бажано, серед дерев, які навесні не мають багато листви, а влітку густо облиствлені, щоб дати затінок.

Метод бджільництва – на ваш вибір. Мені особисто подобається метод утримування в одному вулику двох сімей, але він потребує особливої конструкції вулика і більше уваги.

Багато читайте і питайте у пасічників. Перш, ніж щось зробити, запитайте.

Вибирайте чим більш літніх пасічників – досвід – найголовніше для цієї справи.

Ви будете робити багато помилок. У всіх так. Не опускайте руки і працюйте.

З часом ви зрозумієте, наскільки бджоли складно організовані істоти. Вони прекрасні трудівниці, завдяки яким, ми маємо практично усю рослинну їжу і мед. Намагайтесь мінімально втручатись в їх життя, але маючи знання, використовуйте їхні закони з користю. Піклуйтесь про них, бо у ваших руках вони як малі діти – беззахисні, і вони віддячать вам.

Якщо вам потрібна більш детальна інформація – звертайтеся за телефоном 095 7378207 і я з задоволенням надам вам необхідну консультацію! А якщо поки не наважуєтесь на бджільництво – ви завжди можете замовити мій мед та інші корисні продукти бджільництва в розділі Крамниця!

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *